Jak sladit barvu dveří s interiérem?

Otázka volby toho správného provedení může být pro celkové vyznění místnosti naprosto klíčová. Už dávno neplatí, že dveře je nutné za všech okolností ladit s podlahou, ale jak tedy na to? S tím se vám pokusíme pomoci v našem následujícím článku.

Zaměřte se na pevné povrchy

Sázet při výběru shrnovacích dveří na kontrast se může vymstít stejně rychle jako jejich příliš urputné ladění se stávajícím vybavením. Laikům, kteří se o bytovou architekturu nijak hlouběji nezajímají, proto vždy doporučujeme řídit se následujícím pravidlem:

„Barva dveří by měla být vždy harmonicky sladěna se dvěma nebo maximálně třemi povrchy v místnosti.“

Jinými slovy, hodí-li se naše dveře ke stěně a skříni, nemusíme už brát ohled na barvu podlahy a sedačky, nebo naopak. Nejlépe se dá barva a vzhled dveří spárovat s těmito prvky:

  • podlaha
  • schodiště
  • barva zdí
  • barva rámů oken
  • masivní kusy nábytku (stůl, skříň, kuchyňská linka atd.)

 

Ale jak jsme již uvedli, není nutné dosáhnout harmonie se všemi prvky, lehký kontrast naopak nikdy není na škodu. Dveře tak budou o něco více vystupovat do prostoru a umožní vám plně využít jejich potenciál.

Stejný tón, stejný dekor

Nemusí být splněny oba požadavky současně. Ovšem stavět vedle sebe odlišné vzory nebo asymetrickou kresbu dřeva nemusí vypadat příliš obře. Máte-li výraznou podlahu s jasně ohraničenou strukturou dřeva (byť jen  imitaci), volte vždy provedení dveří co nejjednodušší a naopak. A vedou-li prkna a jejich kresba napříč od dveří, měl by stejným směrem vést i jejich dekor. Je to jednoduché a nemůžete přitom nikdy šlápnout vedle.

Dveře a podlaha tón v tónu

Rozhodnete-li se pro toto klasické řešení, musíte mu bezpodmínečně přizpůsobit i další prvky v interiéru. Zdi by proto měly působit lehce kontrastně, a prostor je třeba komplexně ucelit drobnými mobilními prvky ladícími právě s dveřmi a podlahou. Košíky, sošky, porcelánové dekorace - to vše je dovoleno a maximálně žádoucí.

Dveře pojaté  jako solitér bývají krokem do ztracena!

Rozhodli jste se vsadit na efekt kontrastu a neladit proto výběr svých dveří absolutně s ničím? I to je chyba. Krémové dveře zkrátka nebudou vedle bílé sedačky a modré stěny vypadat dobře, není-li nábytek v téže barvě. A takových příkladů bychom mohli najít dost a dost. Nechcete přece, aby se dveře staly středobodem vašeho bydlení. Neměly by být tím, co upoutá pozornost každé návštěvy na první pohled. Leda by se vám ně podepsal třeba George Clooney, ale to už trochu odbíháme.

Zkrátka a dobře, věnujete-li výběru svých nových shrnovacích dveří trochu svého volného času, výsledek docela jistě předčí vaše očekávání. A pokud si nebudete s něčím vědět rady, pak jsme tu my. Napište nám, a rádi přispěcháme s radou či pomocí. Vaše spokojenost je naším cílem, na to si můžete vsadit!

Rozměry

Nosný profil: 30x30mm
Boční profil: 30x30mm
Široký profil: 15x130mm
Zámkový profil: 15x70mm
Úzky profil: 15x70mm
Spojovací profil: 26x8mm